ساخت وبلاگ حرفه ای خرید بک لینک
بستن تبلیغات [X]
تاریخچه ضرب المثل «دسته دوربین مداربسته به آب دادن»

تاریخچه ضرب المثل «دسته دوربین مداربسته به آب دادن»

پنجشنبه 30 شهريور 1396
9:44
3: تعداد بازدید

باشگاه خبرنگاران جوان : در ادامه سلسله مطالب آشنایی با ریشه ضرب المثل ها , امروز با تاریخچه بروز ضرب المثل معروف«دسته دوربین مداربسته به آب دادن» آشنا می شوید .

امروز به سراغ یکی‌از ضرب‌المثل‌های همگانی در کشورمان می رویم تا شمارا از ریشه‌های شکل‌گیری آن در ادبیات شفاهی پارسی آگاه سازیم . ضرب‌المثلی که قصد حرف در رابطه آن را داریم , «دسته دوربین مداربسته به آب دادن» است .

بارها در مکالمات روزمره از ضرب‌المثل دسته دوربین مداربسته به آب دادن مستعمل . به‌طور مثال پسر قصد دارااست با دوستانش به بوستان یا این که زمین ورزش یا به‌طور کل از شهر خارج شود , گوشزد پدر فایده‌ای ندارد . بالاخره با وساطت مادر یا این که خواهش خودش مجوز صادر می‌شود , اما در لحظه انتها پدر رو به پسر میگوید : برو اما سعی کن «دسته دوربین مداربسته به آب ندی‌ها» .

یا این که نوجوانی که به شیطنت نامش راز زبان‌ها است , سراسیمه از رویکرد می سید . مامان یا پدر و خواهر یا یکی اعضای خانواده نگاهی مشکوک به وی انداخته و می پرسد : «چی شده!؟ چه نوع دوربین مداربسته ی به آب دادی که این‌چنین مضطربی یا این که بارها فی مابین گفت‌و‌گو شنیده‌ایم که آفریدگار میداند فلانی چه دسته دوربین مداربسته ی به آب داده که از شرکتش , اداره‌اش , محل کارش اخراجش کرده‌اند . »

خلاصه استفاده از این ضرب‌المثل جمله‌ای به هم پیوسته است , فارغ از این‌که اکثر زمان ها بدانند ریشه‌اش از کجاست و چرا به فعالیت می رود , از کجا آمده , چه شده که آیتم منفعت قرار میگیرد . اگر که کسی از خودش نپرسیده یعنی چه! پسرم قصد دارد با دوستانش به پارک برود , نوع دوربین مداربسته به آب ندهد چه معنایی دارااست .

نگاهی به تاریخچه پیدایش ضرب المثل ها

در سال‌های بدور زبان به زبان یا این که به قسم مشهور سینه به سینه به گوش ما رسیده ; جوانی بومی یکی از آبادی‌های ساکن شهرکرد چهارمحال و بختیاری به عهدوپیمان همشهری‌هایش از بخت خیر برخوردار نبوده و به آدمی جنجالی مشهور بوده که در هر مکان پا می‌گذاشته , درصورتی که اتفاق یا حادثه‌ای ناراحت کننده روی می‌داده , بلافاصله ایده ها روی او جلب می‌شده و در شرایطی که هم در آن زد خورد تقصیری نداشته از شانس بدش او را گناهکار می داند که به‌طور نمونه در حالتی‌که در فلان دعوا میانجی نمی‌شد یا این که شرکت نمی‌کرد , چنین و چنان نمیشد . برنا بیچاره به خودش هم امر مشتبه شده بود که از بخت خیر برخوردار وجود ندارد &# دوربین مداربسته وای فای ;


برچسب ها: دوربین ,
ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
نحوه ارسال :
کد امنیتی :


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دوربین مداربسته ارزان است. | طراح قالب: آوازک