ساخت وبلاگ حرفه ای خرید بک لینک
بستن تبلیغات [X]
تاریخچه ضرب المثل «دسته دوربین مداربسته به آب دادن»

تاریخچه ضرب المثل «دسته دوربین مداربسته به آب دادن»

پنجشنبه 30 شهريور 1396
9:11
3: تعداد بازدید

باشگاه خبرنگاران برنا : به دنبال سلسله مطالب شناخت با ریشه ضرب المثل ها , روز جاری با تاریخچه پیدایش ضرب المثل معروف«دسته دوربین مداربسته به آب دادن» آشنا میشوید .

روز جاری به سراغ یکی ضرب‌المثل‌های همگانی در کشورمان می‌رویم تا شما را از ریشه‌های شکل‌گیری آن در ادبیات شفاهی فارسی آگاه سازیم . ضرب‌المثلی که قصد حرف در رابطه آن را داریم , «دسته دوربین مداربسته به آب دادن» است .

بارها در مکالمات روزمره از ضرب‌المثل نوع دوربین مداربسته به آب دادن استفاده شده . به‌طور مثال پسر قصد دارااست با دوستانش به پارک یا زمین ورزش یا به‌طور کل از شهر بیرون شود , گوشزد پدر فایده‌ای ندارد . بالاخره با میانجی گری مادر یا خواهش خودش جواز صادر می گردد , ولی در لحظه پایان بابا رو به پسر می‌گوید : برو ولی کارایی کن «دسته دوربین مداربسته به آب ندی‌ها» .

یا این که نوجوانی که به شیطنت نامش رمز زبان‌ها است , سراسیمه از راه و روش میرسید . مادر یا این که بابا و خواهر یا یکی‌از اعضای خانواده نگاهی مشکوک به وی انداخته و می‌پرسد : «چی شده!؟ چه مدل دوربین مداربسته ی به آب دادی که این‌چنین مضطربی یا بارها در بین گفت‌و‌گو شنیده‌ایم که خدا می داند فلانی چه گونه دوربین مداربسته ی به آب داده که از شرکتش , اداره‌اش , محل کارش اخراجش کرده‌اند . »

خلاصه منفعت از این ضرب‌المثل جمله‌ای پیوسته است , بدون این که اکثر وقت ها بدانند ریشه‌اش از کجاست و چرا به کار می‌رود , از کجا آمده , چه شده که آیتم منفعت قرار می‌گیرد . چنانچه که کسی از خودش نپرسیده یعنی چه! پسرم قصد دارد با دوستانش به بوستان برود , گونه دوربین مداربسته به آب ندهد چه معنایی دارد .

نگاهی به تاریخچه بروز ضرب المثل ها

در سال‌های دور گویش به زبان یا این که به عهد و پیمان مشهور سینه به سینه به گوش ما رسیده ; جوانی ساکن یک کدام از آبادی‌های بومی شهرکرد چهارمحال و بختیاری به قسم همشهری‌هایش از شانس خیر و خوبی برخوردار نبوده و به آدمی جنجالی دارای شهرت بوده که درهرمکان پا می‌گذاشته , درصورتی که رخداد یا حادثه‌ای ناراحت کننده روی می‌داده , بلافاصله دیدگاه ها روی او جلب می‌شده و در‌حالتی که نیز در آن تضارب تقصیری نداشته از بخت بدش او را گناه کار دانسته که به‌طور مثال چنانچه در فلان بحث میانجی نمی شد یا این که شرکت نمی‌کرد , چنین و چنان نمی شد . جوان بیچاره به خودش نیز امر مشتبه شده بود که از شانس خوبی برخوردار وجود ندارد &# دوربین مداربسته ahd ;


برچسب ها: دوربین ,
ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
نحوه ارسال :
کد امنیتی :


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به دوربین مداربسته ارزان است. | طراح قالب: آوازک